Teknoloji

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası Çözümü

Herhangi bir cihaz internete bağlandığında bazı problemler nedeniyle DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası verebilir. Her bilgisayarda bu tür bir problem karşınıza çıkabilir. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde de karşınıza çıkabilecek bu hatanın çözümü basittir. Peki DNS sunucusu yanıt vermiyor problemi nasıl çözülür? Ve bu tarz sorunlar neyden kaynaklanır? İnceleyelim.

DNS Hatası Neyden Kaynaklı Çıkar?

Bilgisayarın türü ya da işletim sistemi fark etmeden çıkabilecek hatalardan olan DNS hatasının nedeni birkaç farklı sorundan dolayı olabilir. Çoğu kişinin DNS  ayarları direkt olarak internet sağlayıcısı tarafından yapılır. DNS hatasının verilmesinin en yaygın sebebi internet sağlayıcısı tarafından  meydana gelen kesintiler ya da aşırı kullanım nedeniyle olabilir. Bu sizden kaynaklı bir sorun olmadığı için hata giderilene kadar beklemeniz gerekecektir.

Anti- virüs programlarından dolayı da DNS hatası ile karşılaşılabilir. Bu programlar bilgisayarınızı korumak için ayarlanmıştır. Bu programlardan bazıları herhangi bir problemle karşılaştığı zaman doğrudan internet bağlantısını kesebilir. Bu problemin çözümünü, anti- virüs programınızı kısa bir süre için devre dışı bırakarak sağlayabilirsiniz.

Bazen DNS hatası modem ya da yönlendirici kaynaklı da olabilmektedir. Modemde ya da yönlendiricide bir hata olması durumunda otomatik olarak bağlı cihazlara DNS hatası yönlendirilebilir. Bu şekilde bir DNS hatası çözümü ise modemi sıfırlamak ve yeniden başlatmaktır. Ancak bu geçici bir çözümdür. Sık sık bu hata ile karşılaşmanız durumunda modemi ya da yönlendiriciyi değiştirmeniz gerekebilir.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Hatası

DNS sunucusu çeşitli sebeplerden dolayı hata verebilmektedir. İnternette dolaşırken ansızın karşınıza çıkabilecek olan DNS hatasının çözümü ilk olarak sorunu tespit etmekten geçer. Sorun yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı olabilir ve bunların çözümü gayet basittir. Ancak DNS’nin internetten dolayı mı yoksa başka bir şeyden dolayı mı hata verdiğini anlamak için şu adımları izlemeniz gerekir:

  • Denetim masasına gelerek Windows ağ ve paylaşım kısmına gelin.
  • Ağ ayarlarını değiştir kısmından sorun gideri seçin.
  • İnternet bağlantılarına tıklayın ve yeni bir sekme açın.
  • Daha sonra internet bağlantısı sorunlarını gider bölümüne tıklayın.
  • Cihazın sorun giderme işleminin bitmesinin ardından DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasının neyden kaynaklı olduğunu anlayabilirsiniz.