Anne-çocukSağlık

Düşüğe Neden Olan Sebepler

Düşüğe Neden Olan Sebepler?

Düşüğe neden olan sebepler birden fazladır ve tam olarak her sebep açıklanamamaktadır. Düşük gebeliğin ilk 20 haftası içinde kendi kendine sona ermesidir ve aslında bir savunma mekanizmasıdır. Düşük neden olur?

Gebeliğin Haftası

Gebeliğin ilk ayları düşük sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle ilk 3 ay hareket sınırlanması gerekmektedir. Düşük genellikle gebeliğin 13. Haftasından önce yaşanmaktadır. Aylara göre düşük yaşanma oranı gebeliğin 9-10 haftalarda %22 oranında 11-12 haftalarında ise %11 oranında yaşanmaktadır.

Genetik Sebepler

Düşüğe neden olan diğer etkenler arasında en önemlilerinden biridir. Embriyonun kromozom sayısı ve dizilimindeki yanlışlıklar organsal gelişimi etkileyerek düşüğe neden olmaktadır.

Annede Bulunan Hastalıklar

Hipertansiyon, diyabet, adet düzensizliği, tiroit bezi hastalıkları, lupus, kan pıhtılaşma faktör bozuklukları, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar, rahim ağzı sıklığının yetersiz olması,  rahim yapısındaki bozukluklar, rahim içinde oluşmuş iyi huylu tümörler düşüğe neden olmaktadır.

Annenin Yaşı

Doğurganlık çağında anne adaylarının düşük yapma olasılığı %12-15 iken 35 yaş ve üstü için %35 oranındadır. 40 yaş ve üzerinde de gebe kalma olasılığı oldukça azdır.

Yaşam Tarzı

Annenin bağışıklık sisteminin zayıf olması, alkol, sigara ve fazla kafein tüketimi gerçekleştirmesi düşüğe neden olmaktadır. Anne adayları hamileliğin iki veya üç ay öncesinden folik asit, omega-3 ve B12 vitamin takviyesine başlamalı ve ilk üç ay oldukça sağlıklı beslenmelidir. Beslenme dışında yaşam içerisinde depresyon, uyku problemleri, duygusal ve fiziksel şiddetten ve travma yaşatacak olaylardan kaçılması gerekmektedir. Nitekim yaşam tarzı da düşüğü gerçekleştiren nedenler arasında olmaktadır.

Aktiviteler

Gebelikte egzersiz oldukça faydalıdır ancak ağır, uzun süreli, vücut ısısının yükselmesine neden olacak egzersizlerden, kontrolsüz hareketlerden ve ağır kaldırmadan herhangi bir düşüğe neden olabilecek egzersizlerden uzak durulmalıdır. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında vajinal kanama yaşayan anneler egzersizlerden bir süre uzak durmalıdırlar.

Yanlış ve Gereksiz İlaç Kullanımı

Vitamin, antibiyotik, ağrı kesici, egzama, akne, romatizma ve iltihap kurutucu ilaçlar dikkatli ve doktora başvurularak kullanılmalıdır. Bilgi alınmadan gereksiz yere ilaç kullanılması düşüğe neden olan sebepler arasında yer almaktadır.