Sağlık

Evde Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde migren tedavisi yapılır? Temel olarak geçmeyen baş ağrıları ile özdeşleştirilen migren, pek çok kişinin muzdarip olduğu rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bilindiği üzere migren ağrıları geldiği zaman kişinin gündelik hayatına devam etmesini zorlaştırıyor. Ancak migren ağrıları kolay kolay geçmiyor. Belirli bir tedavi yöntemi olmayan migren ataklarını geçirmek için neler yapılabileceği bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişiler tarafından merak ediliyor. Migren ağrılarının nedeni sorgulandığı zaman çoğunlukla kişinin yaşam tarzı karşımıza çıkıyor. Yaşam tarzının iyileştirilmesi migren ataklarının azaltılması ve hafifletilmesi konusunda etkili olabiliyor. Bunun yanı sıra migren ataklarını tetiklemekte olan faktörlerin de gözden geçirilmesi önem taşıyor. Tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması rahatsızlığın hafifletilmesi konusunda en etkili yöntem olarak biliniyor.

Evde Migren Atakları için Ne Kullanılabilir?

Yaşayan kişileri için oldukça çekilmez olan migren atakları gündelik hayata devam edebilmeyi de önemli ölçüde zorlaştırıyor. Tıbbi olarak migren atakları yaşandığı zaman kullanılmak üzere verilen çeşitli ilaçlar tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Ancak bu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırabilecek tek yöntemden söz edebilmek ise mümkün değil. Bu noktada kişinin nasıl bir yaşam tarzına sahip olduğu önemli bir etmen. Bu atakların çoğunlukla belirli faktörler ile tetiklendiği biliniyor. Bu durumda tetikleyen faktörleri ortadan kaldırabilmek migren ataklarının önlenebilmesi için en etkili yol olarak karşımıza çıkıyor. Migren atakları yaşıyorsanız evde ağrılarınızı hafifletmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edebilmek ise mümkün.

GEÇMEYEN MİGRE AĞRILARI

Evde Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

1) Esansiyel Yağlar

Bir anda tutan migren ağrıları sizin için oldukça zor olabilir. Bu noktada migren atakları başladığında ağrıları hafifletebilmek için neler yapılabileceği merak edilenler arasında karşımıza çıkıyor. Çeşitli esansiyel yağları kullanarak ağrınızı hafifletmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle migren ağrıları için lavanta yağının iyi geldiği biliniyor. Elinize damlatacağınız birkaç damla lavanta yağını şakaklarınıza ve alın bölgenize uygulayarak ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

2) Migren Taşı

Migren ağrılarınız gününüzü zorlaştırıyorsa ve çekilmez bir hal aldıysa evde uygulayabileceğiniz kolay yöntemler ile ağrılarınızı hafifletebilmeniz mümkün. Migren ağrılarına iyi gelen yöntemler arasında karşımıza çıkan yöntemlerden biri migren taşı. Bu taşı şakak bölgesine uygulandığı zaman migren ağrılarını geçirebilme özelliğine sahip. Bulunduğunuz lokasyona yakın bir aktardan temin edebilirsiniz. Bu taşı migren ağrılarının yeni başladığı süreçte uygularsanız etkisini kısa süre içerisinde görebilirsiniz.

3) Sakinleştirici Çaylar

Eğer migren ağrılarınızı geçirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz etkili yöntemlerden bahsedebilmek mümkün. Evde migren ağrısını geçirmek için öneriler arasında sakinleştirici çaylar da karşımıza çıkan seçenekler arasında. Bilindiği üzere baş ağrıları için etkili olan pek çok bitki çayı çeşidi mevcut. Bir sakinleştirici bitki çayını demleyip tüketerek migren ağrılarınızın kısa süre içerisinde hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Migren Atağı Geldiği Zaman Ne Yapılması Gerekir?

Sık sık migren ağrısı çekiyorsanız bu ağrıları kısa süre içerisinde hafifletmek ve dindirmek için yapabileceğiniz bazı şeylerden bahsedebilmek mümkün. Bilindiği üzere migren ağrıları yalnızca vücudun baş kısmında yaşanan yoğun ağrılar değil, bu atakların geldiği sırada aynı zamanda kişide ışık, ses ya da kokuya karşı daha duyarlı olması da söz konusu. Ancak migren ağrılarını hafifletebilmek için ne kadar hızlı davranırsanız o kadar iyi. Bu nedenle ağrılar başlar başlamaz harekete geçmeniz daha hızlı bir şekilde sonuç almanız için en iyisi. Aksi takdirde ağrılarınız artarak geri döndürülemez bir hal alabilir. Eğer migren atağınız başladıysa hızlı bir şekilde loş ya da mümkünse karanlık bir ortama gitmelisiniz. Bu ortamda sakince uzanmak ağrılarınızın daha kısa süre içerisinde geçmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Ağrınız yeni başladığı anlarda özellikle şakak bölgesine baskı uygulayarak yapacağınız bir masaj migren atağınızın daha kısa süre içerisinde sonlanmasında etkili olabilir. Evde migren tedavisi nasıl yapılır? Evinizde migren ağrılarınızı geçirebilmek ya da hafifletebilmek için başınıza masaj yapabilirsiniz. Bu masaj sırasında lavanta yağı gibi esansiyel yağlar kullanabilir ya da şakaklarınıza migren taşı uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yatıştırıcı özelliği bulunan çaylar da etkilidir.