Sağlık

Evde Nasır Tedavisi

Nasır dar ayakkabı giyenlerin çok sık yaşadığı bir sıkıntıdır. Nasır ağrısı son derece can sıkıcı olabilir. Ama nasırı eski usul kerpetenle sökmek dışında tabiiki tedavi yolları vardır. Peki Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir?Nasır yakmak ya da asit damlaları ile dibine kadar ortadan kaldırmak mümkün. Ancak tek bir nasır ipliği bile kalırsa yeniden yeşeriyor ve çoğalıyor. Bu yüzden evde nasır tedavisi yapacaksanız eczaneden bir nasır damlası alarak 1 hafta içinde nasırdan kurtulabilirsiniz. Doğal olarak evde nasır tedavisi mümkün mü? İşte yazımız.

Evde Nasır Tedavisi

Evde Nasır Tedavisi

Nasır belirtileri ağrı, şişme, kızarıklık ve kabarcıklar olarak kendini gösterir. Bir nasırın oluşmasının en temel ana nedeni aşırı sürtünmedir. Nasır topuk, eller, ayaklar ve üst dudak gibi sabit basınç veya sürtünme alanlarında oluşur. Omurga ve kalça eklemlerinde de ortaya çıkabilir.

Nasır çıkarmak için tıbbi olarak lazer kullanılabilir. Bu iyi bir seçenektir çünkü enfeksiyon olasılığını ortadan kaldırır ve mikropların çıkarılmasını sağlar. Aynı zamanda etkili bir yöntemdir çünkü daha az invaziv olan ağrısız bir prosedür sağlar. Ancak iyileşmesi biraz zaman alacaktır.

Diğer yöntemler arasında sıcak bal kullanmak, vazelin uygulamak ve ayaklarınızı peroksite batırmak çözüm olabilir. Bu yöntemler nasırın yumuşatılmasına ve küçülmesine yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, salisilik asit preparatları, nasırların tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu tedavi dikkatli kullanılmalıdır çünkü sağlıklı cildi tahriş edebilir. Bu özellikle nasır ayaktaysa doğru yöntemdir.

Yapışkan bantlı bir gazlı bez kullanmak da uygun bir iyileşme ortamı sağlayabilir. Bandaj üzerine bir sıcak bal tabakası uygulamak ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, bir aloe yaprağı tabakası uygulamak da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dermatolog modern antiviral veya antifungal formülasyonları reçete edebilir. Nasırı tedavi etmek için salisilik asit kullanmak faydalı olabilir, çünkü nasırın yumuşatılmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu ürünü kullanmanın güvenli olduğundan emin olmak için bir doktora danışmak önemlidir.

Nasırınız sürtünme gibi mekanik bir baskıdan kaynaklanıyorsa ayaklarınızı sıcak suda ıslatmayı da deneyebilirsiniz. Etkilenen bölgeye kabartma tozu da uygulayabilirsiniz. Ancak sıcak suda bekletmek kabarcıklara neden olabileceğinden uzun süre suda tutmayın.

Nasır oluşumunu önlemenin en iyi yolu, doğal hammaddelerden yapılmış rahat ayakkabılar giymektir. Nasırınız çok dar ayakkabılar giymekten oluşmuşsa, ayakkabıyı değiştirin.

Evde Nasır Tedavisi Domates

Domates evde nasır tedavisi dendiği zaman ilk akla gelen yöntemlerden biridir. Püre haline getirilen domates nasır olan bölgeye gece yatmadan uygulanır. Sabah nasırlı bölge domatesten temizlenir ve bir törpü vasıtasıyla nasır temizlenir. Tamamen nasır ortadan kalkasıya kadar uygulamaya devam edilir. Domatesin asidik yapısı sayesinde deri üzerinde bulunan ölü bölge dışarı atılır ve yumuşamasına neden olur.

Evde Nasır Tedavisi Limon

Evde nasır tedavisinde önemli bitkisel yöntemlerden biride limondur. Limon ortadan ikiye kesilerek nasırlı bölgeye uygulanır. Limonun asidik yapısı derinin yumuşamasına neden olarak ölü derinin temizlenmesini kolaylaştırır.

Evde Nasır Tedavisi Soğan

Soğan domates ve limon gibi asidik özelliği nasır tedavisi için kullanılır. Soğanı ezip nasırlı bölgeye uygulayabilirsiniz. Bir gece beklettikten sonra sabah yıkayıp törpülenirse ölü deriyi uzaklaştırmış oluruz.

Nasır Bulaşıcı Mıdır?

Hayır. Nasır sürtünme ile deri yüzeyinde oluşan bir deri rahatsızlığıdır. Herhangi bir bakteri çeşidi ile meydana gelen bir hastalık değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir