Sağlık

Evde Sinüzit Tedavisi

Sinüzit atakları son derece can sıkıcı olabilir, günümüzde sinüzit tedavisi hem alternatif yollarla hem de ilaçlarla yapılabiliyor. Her ne kadar sinüzit insanların yaşam kalitesini düşürse de birçok insan sinüzit için doktora gitmek istemiyor. Sizde Evde Sinüzit Tedavisi nasıl yapılır diye araştırıyorsanız işte yazımız…

Alerji tetikleyicileri sinüziti daha kötü hale getirebilir. Gıdalara, küflere, polenlere veya toza alerjiniz varsa, alerjik sinüzite eğilimli olabilirsiniz. Doktor önerisi ile alacağınız antihistamin semptomlarınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Steroidli burun spreyi de iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Kronik sinüzit yaşıyorsanız, sinüslerinizi açmak ve tıkanıklıkları gidermek için ameliyat olmanız gerekebilir.

Evde Sinüzit Tedavisi
Evde Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri yüz ağrısı, yüzde baskı hissi ve kendi kendine akan göz yaşları olabilir. Nazal steroid spreyiniz varsa, iki ila üç hafta içinde iyileşme yaşayabilirsiniz. Ayrıca bir nemlendirici sistemle kuru havada kalmadan daha rahat nefes alıp verebilirsiniz.

Sinüzit genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotikler, antibiyotik tipine bağlı olarak üç güne kadar alınırlar. Bununla birlikte, antibiyotikler virüslerin neden olduğu sinüzit için yararlı değildir. Semptomlar devam ederse daha uzun süre antibiyotik almanız gerekebilir.

Sinüzit belirtileri hafif-yüksek ateş, yüz ağrısı, öksürük ve burun tıkanıklığı belirtilerini içerebilir. Bu semptomlar genellikle yedi ila on gün içinde ortadan kalkacaktır, ancak sinüzit olmaya devam ederseniz bunları tekrar yaşayabilirsiniz.

Sinüzit yaygın bir problemdir ve her yıl 2 milyondan fazla insan sinüzit oluyor. Çoğu sinüs enfeksiyonuna virüs neden olur, ancak birkaçına mantar neden olabilmektedir. Sinüziti tedavi etmenin en iyi yolu, buna neden olan tetikleyicilerden kaçınmaktır.

Gebelikte Burun Tıkanıklığı ve Evde Sinüzit Tedavisi

Birçok gebede soğuk algınlığı yada nezle olmasa bile burun tıkanıklığı olmaktadır. hatta bu burun tıkanıklığına özel bir isim bile verilmiştir. Gebelik riniti. Gebelik süresince östrojen hormonu artmaktadır. Bunun etkisiyle mukozalarda şişme ve ödem meydana gelmekte buda burun tıkanıklığına sebep olmaktadır. Eğer sadece burun tıkanıklığınız var ise bu gebelik rinitidir. Ancak bunun yanında tıkanıkla beraber, ateş, baş ağrısı, geniz akıntınız varsa sinüzit olma ihtimaliniz yüksektir.

Evde Sinüzit Tedavisi için ;

Bol bol sıvı tüketilmeli.

Gece yatarken başı yukarıda tutacak şekilde desteklenmeli

Dikkatli şekilde buhar uygulaması yapılabilir. Bunun içinde buharlı bir banyoda bir süre beklenebilir.

Eczanelerde satılan doğal okyanus suyunu burnumuza çekebiliriz.

Oda nemlendirici kullanmanız size büyük fayda sağlar.

Hamilelikte Sinüzit Bebeği Etkiler Mi?

Hamile anneler sinüzit olduklarında , bu rahatsızlığın bebeklerini etkilemesinden endişe duymaktadırlar. Ancak sinüzit bebeği etkilemese de , anne adaylarına verdiği rahatsızlık dolaylı yoldan bebeği etkilemektedir.

Sinüzit İyi Gelen Bitki Çayları

Zencefil çayı sinüzit iyi gelen bitki çayları dendiği zaman ilk sırada yer alır. Sevdiğiniz bitki çaylarının içine zencefil katarak tüketebileceğiniz gibi bir bardak su içerisinde kaynamış birkaç parça zencefili içerek de tüketebilirsiniz.

Diğer sinüzite iyi gelen bitki çaylarından biride papatya çayı. Bir bardak suyun içine kurumuş bir tatlı kaşığı papatyayı atarak demleyerek tüketebiliriz. Papatya çayı sinüzit yanında üst solunum yolu enfeksiyonlarına da iyi gelir.

Sinüzit iyi gelen bitki çayları arasında nane çayı da bulunmaktadır. Nane içerisinde bulunan mentol sinüzit şikayetlerinden kurtulmanıza yarar sağlar. Bir tatlı kaşığı nane kurusunu bir bardak su içerisinde kaynatıp tüketebilirsiniz.

Sinüzite iyi gelen bitki çaylarını tüketmeden bir doktora başvurmak kişinin sağlığı açısından önemlidir.

Sinüzit İyi Gelen Bitki Çayları
Sinüzite İyi Gelen Bitki Çayları

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüzit hastasıysanız, antibiyotik veya kortikosteroid kullanmanız gerekebilir. İlk adım, durumu tetikleyen alerjenleri ortadan kaldırmaktır. Akupunktur tedavisi de alerjileri tedavi etmenize yardımcı olabilir. Akupunktur enerjiyi temizlemeye, durgun enerjiyi hafifletmeye ve vücudunuzdan serbest bırakmaya yardımcı olur.

Sinüslerinizin drenajını iyileştirmek için doktorunuz burun salin çözeltileri önerebilir. Bu tuzlu su çözeltileri tuzlu sudan yapılır.

Sinüzit tedavisinde alkolden kaçınmalısınız. Alkol, semptomlarınızı kötüleştirebilecek dehidrasyonu tetikler. Hasta olduğunuzda yüzünüze dokunmaktan da kaçınmalısınız. Kapı tokmağı ve bakteri yakalayabilecek diğer nesnelere dokunmaktan da kaçınmalısınız. Düzgün uykunuzu almalısınız uyku sırasında vücut kendini onarmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir