Anne-çocukSağlık

Gebeliğin Kaçıncı Ayında Aşı Yapılır?

Gebeliğin Kaçıncı Ayında Aşı Yapılır?

Bilindiği üzere çeşitli hastalıkların önlenebilmesi ya da tedavi edilebilmesi için zaman zaman aşılar kullanılmaktadır. Kişi gebelik döneminde iken de yaptırması gereken bazı aşılardan söz etmek mümkündür. Peki gebeliğin kaçıncı ayında aşı yapılır? Uzmanlar gebeliğin 2 ya da 3. Ayında aşıların yapımına başlanabileceğini belirtiyor. Bu aşılar çeşitli rahatsızlıklardan hem anne hem de bebeği korumak amacı ile yapılıyor. Gebelik dönemi içerisinde yapılmakta olan aşıların özellikle ölü doğumlar, bebeklerde yaşanabilecek sinirsel bozukluklar ve bebeklerde ortaya çıkabilecek büyüme geriliklerin önlenebilmesi amacı ile kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu aşılar canlı aşılar olmamaktadır. Uzmanlar gebelik döneminde anneye canlı aşıların yapılmasını uygun görmemekte bu nedenle gebelikte kullanılan aşılar inaktif bakteri ya da virüsler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

 

gebeliğin kaçıncı ayında aşı yapılır

Hamilelik Döneminde Hangi Aşılar Yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan aşılar çeşitlilik göstermektedir. Bu aşıların hepsi her anne adayına uygulanmamakla birlikte gerekli görüldüğü durumlarda kullanılmaktadır. Meningokok, tetanos, hepatit B, kuduz, grip gibi aşılar gebe kişilere yapılabilen aşılara örnek olarak verilebilir. Bilindiği üzere her aşı her anne adayına uygulanmamaktadır. Bazı aşılar genel olarak uygulanırken bazı aşılar ise yalnızca gerekli görüldüğü durumlarda anne adayına uygulanır. Gebelik dönemi aşıları arasında sarı humma, kolera, boğmaca, pnömokok, polio, hepatit A gibi aşılar da bulunmaktadır. Ancak bu aşılar yalnızca bir uzman tarafından gerekli görüldüğü durumlarda uygulanmaktadır. Aksi takdirde herhangi bir anne adayına bu aşılar uygulanmaz. Şayet danışmakta olduğunuz uzman hekim gebelik sürecinizde aşı olmanızı uygun görüyorsa aşıların yapılmaya başlanması hamilelik döneminin 2 ya da 3. Ayına denk gelmektedir.

Hamilelik Dönemi Aşıları

Bilindiği üzere hamilelik döneminde inaktif virüs ya da bakteri aşıları yapılmaktadır. Ancak bu aşıların da tamamı uygulanmaz. Canlı hücrelerin kullanıldığı aşılar gebelik döneminde önerilmemektedir. Örneğin kızamık, kabakulak, suçiçeği, kızamıkçık, BCG gibi rahatsızlıkların aşıları gebelik dönemi içerisinde yapılamamaktadır. Hamilelik dönemindeki anne adaylarının bu aşıları yaptırmaktan kaçınması önem taşımaktadır. Gebeliğin kaçıncı ayında aşı yapılır? Gebelik dönemindeki kişiler için aşı uygulanmaya başlanması hamileliğin 2. veya 3. Ayında başlamaktadır.