GüncelTeknoloji

Gençlere Vergisiz Telefon 15 Modeli Kapsayacak

Vergisiz telefon planının detayları artık netlik kazandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergisiz telefon uygulamasına ilişkin olarak “Türkiye’deki yerli üretim yapan firmaların da bu programa dahil edilmesi hedefleniyor. Bu adımı atarken aynı zamanda ülkenin cari açığını da göz önünde bulundurmalıyız” açıklamasını yaptı.

Bu doğrultuda, üniversite öğrencileri, vergisiz telefon ve bilgisayar sahibi olma imkanıyla özel bir muafiyetten faydalanacaklar.

CNN Türk’ün aktardığı habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gençler için vergisiz telefon kapsamında 15 farklı model üzerinde çalışmanın yapıldığını paylaştı.

Bakan Şimşek, “Türkiye’de yerli üretim gerçekleştiren firmalar da programa dahil edilecek. Bu süreçte ülkenin cari açığını da dikkate almak zorundayız. Türkiye’nin toplamda 60 milyar Dolar cari açığı bulunuyor ve bu gerçeği göz önünde bulundurarak adımlarımızı atacağız” ifadeleriyle durumu açıkladı.

Bakan Şimşeğ’in bu açıklamasının ardından gözler Türkiye’de üretim yapan firmalara çevrildi. Peki Türkiye’de hangi telefon markaları üretim yapıyor. İşte o markalar:

XIAOMI, SAMSUNG, OPPO, TCL, REALME, OMİX, REEDER, GENERAL MOBİLE, TECNO MOBİLE, POCO , VESTEL, CASPER

Öğrencilere Vergisiz Telefonu Kimler Alabilir?

Daha önce yapılan açıklmalara göre vergisiz telefon ve bilgisayar hakkında sadece önlisans ve lisans öğrencileri yararlanabilecek.

Vergisiz Telefon Şartları

İşte o şartlar:

  • Sadece bir defaya mahsus telefon ve bilgisayar alınabilecek.
  • Öğrenciler sadece kendi hatlarına kayıtlı hatlar ile vergisiz telefon veya bilgisayar alabilecek.
  • Belirli fiyat aralığındaki telefon ve bilgisayarları kapsayacak.
  • Sadece Türkiyede üretilen veya montajlanan telefon ve bilgisayarlar alınabilecek .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir