Güvercin Yumurtasının Faydaları

Güvercin yumurtaları tahmin edeceğiniz gibi yaklaşık 4 cm boyutlarında çok küçük yumurtalardır. Ancak bu küçük yumurta besin açısından oldukça yüksek bir değere sahiptir. Yazımızda güvercin yumurtasının faydaları hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz. İşte güvercin yumurtasının faydaları

Güvercin Yumurtasının Faydaları
Güvercin Yumurtasının Faydaları

Güvercin yumurtasının faydaları hakkında bilgilere geçmeden güvercin yumurtası nasıl olur ? sorusunu cevaplayalım. Güvercin yumurtaları 17-27 gram ağırlığındadır. Bir orta boy yumurtanın 50 gr olduğu düşünüldüğünde oldukça küçük bir yumurtadır. Ayrıca sarı, krem hatta kahverengi rengindeki kabukları oldukça kırılgandır. Hem küçük olmaları hem de kabuklarındaki bu kırılganlıkları nedeniyle ticari amaçla kullanmalarını engellemiştir. Ayrıca bir güvercin çifti yılda ancak iki kez yumurtlar.

Güvercin yumurtasının %56’sı sudur. Diğer kalan kuru kısmının %12,5 protein, %30 yağ, %1,5 karbonhidrattan oluşmaktadır. Görüldüğü üzere protein bakımından diğer besinlere göre oldukça yüksek bir değere sahiptir. Yaklaşık 100 gr güvercin yumurtasında 14 gr protein bulunmaktadır. Aslında bu protein değeri yumurtaların çoğunda aynıdır. Güvercin yumurtası A, B2,D,E vitaminleri bakımından da zengindir.

Güvercin yumurtası faydaları özellikle Asya ülkelerinde iyi bilinmektedir. Asya ülkelerinde güvercin yumurtasına “ hayvansal ginseng” ismi verilmektedir. Prostat bezlerine etki ederek cinsel isteği artırdığı düşünülmektedir. Doğuda ise güvercin yumurtasının yaşamı uzattığına inanılmaktadır.

Güvercin yumurtasının diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Güvercin yumurtası cildi sağlığına iyi gelir. Cilt rahatsızlıklarını önler, ten rengini güzelleştirir. Egzamaya iyi gelir. Ayrıca güvercin yumurtasından yapılan saç maskeleri saça iyi gelir.
 2. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasında etkilidir.
 3. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde faydalıdır.
 4. Kansızlığa karşı iyi gelen bir besindir.
 5. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki D vitamini sayesinde çocukların büyümelerine yardımcı olur.
 6. Stresten kaynaklanan sorunları engeller.
 7. Tansiyonu düzenlemeye katkı sağlar.
 8. Böbrek taşının düşmesine yardımcı olur.
 9. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde kalbi korur. Kan pıhtılaşmasını engeller
 10. Adet düzensizliği olan kadınlar için tüketilmesinde fayda vardır.
 11. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

Güvercin Yumurtası Yenir Mi?

Güvercinlerin büyük bölümünün evcil olması güvercin yumurtası yenir mi sorusunu akla getirmektedir. Güvercin yumurtası yenilebilmektedir. Hatta yukarıda bahsettiğimiz özellikler nedeniyle insan vücudu için oldukça faydalıdır. Güvercin yumurtası yenir mi sorusunun cevabı evettir. Bu yumurtanın birçok faydası bulunmaktadır. Çocuklar, yaşlılar ve hatta hamile kadınlar için mükemmel bir besindir. Yenmesi konusunda bir sorun yoktur. Ayrıca Güvercinler temiz canlılardır, leş yemezler. Bu yüzden islam dini açısından da bir sorun yoktur. Güvercin yumurtası yenmesi caizdir.

Güvercin Yumurtası İçilir mi ?

Kişiler kekemelik tedavisinde dilin alttan güvercin yumurtası ile ovulduğunu duyduklarında güvercin yumurtası içilir mi sorusu akıllarına gelmektedir. Güvercin yumurtası içilir mi ? Evet içilebilir.

Güvercin Yumurtasının FaydalarıGüvercin Yumurtası Konuşmayan Çocuğa İyi Gelir mi?

Halk arasında konuşmayan çocuğa ve kekeme kişilere güvercin yumurtasının iyi geldiği söylenmektedir. Eğer çocuğun dil altına güvercin yumurtası sarısı sürülürse çocuğun konuşmaya başladığına inanılır. Bunu duyan kişiler çaresizlikten Güvercin yumurtası dil altına nasıl sürülür? Güvercin yumurtası konuşmaya faydası, Güvercin yumurtası konuşmayan çocuğa, güvercin yumurtası faydası konuşmayan çocuğa, güvercin yumurtası sarısı konuşmayan çocuğa gibi aramalar yapmaktadır. Hatta kaynağın ibni Sina olduğu bile belirtilmektedir. Peki gerçekten Güvercin Yumurtası Konuşmayan Çocuğa İyi Gelir mi?

Bu bilgiler ile ilgili bilimsel bir makale yada araştırma bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir