Anne-çocuk

Hamilelikte Aç Kalmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik sırasında açlık, bebekler ve bebekler için çok zararlı olabilir. Hamile annelerin dikkat etmesi gereken temel hususlar doğru beslenme ve vitamin takviyesi alımıdır. Çünkü bebeğin anne karnındaki  gelişimi tamamen annenin vücuda emdiği besinlere bağlıdır. Bizde bu makalemizde hamilelikte aç kalmak bebeğe zarar verir mi? konusunu ele alacağız. Hamilelik sırasında açlık, doğumdan sonra bebekte zihinsel ve nörolojik bozukluklara neden olabilir. Hamilelik sırasında uzun süreli açlık, bebekte zihinsel geriliğe veya fiziksel gelişme eksikliğine de yol açabilir.

Ayrıca hamilelik sırasında uzun süreli açlık, düşük tansiyon nedeniyle hamile annenin bayılmasına neden olabilir. Ayrıca bebeğinizin sonraki yıllarda diyabet ve yüksek tansiyon geliştirme olasılığını da artırır.

hamilelikte aç kalmak

Hamilelikte Aç Kalmak Mide Bulantısı Yapar Mı?

Bu bölümde hamilelikte aç kalmak mide bulantısı yapar mı? sorusunu ele alacağız. Hamilelikte açlık sadece bebeğe zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hamile anne için bazı problemlere de neden olabilir. Bunlardan biri de hamileliğin en sık görülen belirtisi olan mide bulantısıdır.

Besin eksikliği olarak da bilinen kusma, aç  hamile kadınlarda da kusmaya neden olabilir. Bu kusmuk esas olarak sarı su şeklindeki safradan oluşur. Hamile bir kadın sarı su kusarsa, şiddetli boğaz tahrişine neden olabilir. Hamilelikte oruç tutmak bu mide bulantısını artırır ve sarı su kusmasına neden olabilir.

Gebelikte Dengesiz Beslenmenin Zararları

Makalemizin bu bölümünde gebelikte dengesiz beslenmenin zararları konusunu inceleyeceğiz. Hamilelik sırasındaki sağlıksız beslenme hasarı, bebeğin anne karnındaki canlı gelişimini bozabilir ve doğum sonrası süreçleri etkileyebilir. Hamilelikte yetersiz ve sağlıksız beslenme ve açlık, bebeğe kalıcı zararlar verebilir. Hamilelik sırasında açlık kan basıncını düşürebilir ve hamile anneler hipotansiyon yaşayabilir.

 Bebeğin gelişimi için bazı vitamin ve besinlerin alınması gerekir. Bu besinler olmadan bebeğinizin zihinsel gelişimi tamamlanamaz. Yeterli protein alamayan anneler idrar yoluyla protein salgılarlar. Bu nedenle vücutta oldukça fazla ödem görülebilir. Bebek, ödem nedeniyle vücuttaki zayıf kan dolaşımı nedeniyle anne karnında ölebilir.

Bu makalemizde hamilelikte aç kalmak bebeğe zarar verir mi? konusunu ele aldık. Umarız sizler için faydalı bir çalışma olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir