Anne-çocuk

Hamilelikte Tehlikeli Hareketler Nelerdir?

Hamilelik süreci her açıdan dikkat, özen ve doktor kontrolü gerektiren bir süreçtir. Rahat bir hamilelik süreci geçirmek isteyen anne adaylarının ise uyması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan birisi de tehlikeli hareketlerdir. Peki hamilelikte tehlikeli hareketler nelerdir, hamilelikte yapılmaması gereken ev işleri nelerdir anneye ve bebeğe ne gibi zararları olur? Bunları sizin için araştırdık.

Hamilelikte Tehlikeli Hareketler
Hamilelikte Tehlikeli Hareketler

1. Hamilelikte Tehlikeli Ani Hareketler

Hamilelik oldukça hassas bir süreç. Bu yüzden her hareketinize dikkat etmelisiniz. Özellikle hamilelikte ani hareketler yapmak ve ani refleksler hamilelikte ağır sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden yavaş hareket etmeli, aniden oturup aniden kalkmamalı ve hızlı reflekslerden mutlaka kaçınmalısınız. Özellikle bel bölgenizi hareket ettirerek yapacağınız ani dönüş hareketleri, ayaklarınızı karna doğru çekme gibi hareketler hamilelikte oldukça sakıncalıdır.

2. Uzun Süre Ayakta Kalmamalısınız

Uzun süre ayakta durmak anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden anne adayları uzun süre ayakta beklememeli ve yorgunluktan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

3. Hamilelikte Tehlikeli Hareketler Uzun Yürüyüşler

Hamilelik sürecinde anne adaylarının sorduğu sorulardan birisi de hamilelikte yürüyüş yapmak faydalı mıdır? Evet faydalıdır. Fakat bunu doktorunuza danışarak yapmalısınız ve yürüyüşleri kısa tutmalısınız. Özellikle düşük riskiniz varsa çok daha özenli davranmalısınız. Düşük tehlikesi gibi bir durum olmasa bile uzun yürüyüşler hamileliği ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden uzun yürüyüşler hamilelik sürecinde tavsiye edilmez.

4. Hamilelikte Yapılmaması Gereken Ev İşleri

Anne adaylarının sorduğu sorulardan bir diğeri de hamilelikte ev işi yapmak tehlikeli mi? sorusudur. Hamilelik süreciniz sıkıntılı seyretmiyorsa ve düşük riskiniz yoksa doktorunuza danışarak bu konuda onay alabilirsiniz. Yine de ev işleri yaparken hızlı hareket edilmemeli, cam silmek, perde takmak gibi işlerden uzak durulmalı hem ev işi hem genel olarak ağır kesinlikle kaldırılmamalı, hoplanmamalı, aşağı doğru eğilmemeli, çömelmemeli ve hızlı hareket edilmemelidir. Bu hareketlerin hamilelikte ciddi sorunlara yol açacağını unutmayın.

5. Hamilelikte Sırt Üstü Yatmaktan Kaçının

 Hamilelikte yukarı uzanmak sakıncalımı ? Hamilelik sürecinde ve özellikle son aylarda kesinlikle sırt üstü yatılmamalı. Çünkü bebek geliştikçe sırta baskı yapabilir ve bu da bel ağrılarına neden olabilir. Öte yandan sırt üstü yatıldığında rahim bölgesindeki baskı artabilir, bu durum ise bebeğe kan ve besin değerlerinin ulaşamamasına yol açabilir. Böylece hamilelikte tehlikeli hareketler nelerdir? Ayrıntılı olarak inceledik. Şunu unutmamalısınız ki hamilelik çok hassas bir süreçtir ve bu süreçte doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Doktorunuzun önerileri en ince noktasına kadar uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir