Masiva

Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek

Kışın başlaması ile bir çok dairenin kalorifer peteklerinde ısınma problemi oluşmaya başlar. Bu konuda çözüm ararken bir çok kişi size petekleriniz hava yapmıştır demiştir. Peki peteğinizin havası alındığı halde halen ısınmıyor mu ? Yazımızda Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek sorununa çözüm sunuyoruz. İşte yazımız…

Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek Nasıl Çözülür?

Aslında kalorifer petekleri çok basit yapıda malzemelerdir. Bazı petekler ısınmıyor ise içerisinden sadece sıcak su geçen bu malzemelerin ısınmamasının 2 nedeni vardır. Birincisi hava yapması, ikincisi ise içerisinin kirlenmesidir. Ancak peteklerinizden hepsi birden ısınmıyorsa kombiden kaynaklı nedenler olabilir. Kombideki suyun yeterli seviyede olmaması, kombi filtresinin tıkalı olması, kombi pompanızın yetersiz gelmesi gibi kombiden kaynaklı nedenler olabilir.

Peki kalorifer peteklerinizden bir kısmı ısınıyor bazıları ısınmıyorsa sorun nasıl çözülür?

  • En başta peteklerin üzerindeki geliş ve dönüş vanalarının açık olduğunu kontrol edin. Bu olasılık çok düşük olsa da kontrol etmekte fayda vardır.
  • Kalorifer peteklerinin üst kısmında pürjör denen bir kısım bulunmaktadır. Bu kısım içinden su gelinceye kadar bir tornavida yardımı ile açılır. Pürjör saatin ters yönüne çevirerek açılır. bu işleme peteğin havasının alınması denir.
Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek
Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek
  • Tüm kaloriferpeteklerin havasını aldınız sadece son peteğinizde ısınma sorunu var ise kombinizin sirkülasyon pompası yetersizdir.
  • Yukarıdaki işlemleri yaptınız ve havası alınan petek ısınmıyor ise bunun tek çözümü vardır. Havası alındığı halde ısınmayan petek sorunu için peteklerinizin temizlenmesi gereklidir. Bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır? şeklinde Youtube’da aratırsanız karşınıza bir çok video çıkacaktır.

Sık Sorulan Sorular

1. Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınmaz ?

Bazı kalorifer peteklerinizin alt kısımları ısınmıyor olabilir. Üst kısımları ısınan peteklerin alt kısımları neden ısınmaz. Peteğin altı ısınmıyor sorunu ve çözümü. Bunun tek bir sorunu vardır oda peteklerinizin kirlenmesidir. Peteklerinizi ve boru hattınızı temizlettirmeniz gereklidir.

2. Son Petek Isınmıyor Neden ?

Eğer peteğin havası alındığı halde halen ısınmıyor ise kombinizin sirkülasyon pompası yetersizdir. Isınan su yetersiz basınç nedeniyle son peteğe gitmeden diğer peteklerden dönüş yaparak kombiye gitmektedir. Bunu çözmek için kombiye yakın peteklerin vanası kısılmalı son peteğin vanası sonuna kadar açılmalıdır. Bu işleme reglaj ayarı denir. Reglaj ayarını peteklerde ısı kaybı içinde yapabilirsiniz.

3. Kalorifer Peteği Ses Yapıyor. Neden Olabilir?

Bu sorun peteğinizin üzerindeki termostatik vanalardan oluşmaktadır. Ses yapan kalorifer peteğinin üzerindeki vanayı değiştirirseniz sesten kurtulursunuz.

4. Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Petek üzerinde bulunan pürjör bir tornavida vasıtasıyla saat yönünün tersine döndürülür. Pürjörden su gelmesi ile tekrar saat yönünde döndürülerek sıkılır. Peteğin havası alınmıştır. Eğer peteklerinizde sürekli hava alma sorunu var ise tesisatın en yüksek noktasına otomatik hava pürjörü yerleştirilir.

5. Kalorifer Peteği Isınmıyor Neden Olabilir ? Isınmayan Kalorifer Peteği Sorunu

Tüm kalorifer petekleriniz ısınmıyor hiç sıcaklık yok ise sorun kombidedir. Kombinin filtresine ve sirkülasyon pompasını kontrol edin. Ancak bazıları ısınıyor bazıları ısınmıyor ise sorun peteklerdeki havadan yada kirliliktendir. Havasını aldınız hala kalorifer petekleriniz ısınmıyor ise sorun kalorifer hattınızdaki pisliklerdendir. Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek sorunu için peteklerinizi ve hattınızı temizlemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir