Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu geçirmek çok can sıkıcı olabilir, ancak tedavisi mümkün olan bir süreçtir. İdrar yolu enfeksiyonu, mesaneyi, üretrayı ve böbrekleri etkileyen bir enfeksiyondur. Enfeksiyon idrarda kan çıkmasına ateş ve sırt ağrısına neden olur. Genellikle insanlar arasında İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı? şeklinde bir soru vardır. İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı değildir. Bunun yanında İdrar yolu enfeksiyonu sistit cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları maalesef kadınlarda çok sık görülen hastalıklardan biridir. Birçok kadın hayatı boyunca birkaç kez idrar yolu enfeksiyonu olabilmektedir. Eğer sizde de aşağıdaki belirtiler varsa İdrar yolu enfeksiyonu olmuş olabilirsiniz.

  • Sürekli idrar hissi olması ancak az miktarda idrar yapmak
  • idrarının kötü şekilde kokması
  • Özellikle kadınlarda karın bölgesinin altında ağrı
  • İdrar yaparken yanma hissi
  • İdrar yaparken çok ağrı hissedilmesi
  • İdrarın renginin koyu olması
  • Yüksek ateş

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda daha çok görülmesi idrarı mesaneden dış ortama taşıyan kanal olan üretra’nın erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Bu yolun kısa olması nedeniyle dış ortamdaki bakteriler hızlı bir şekilde mesaneye ulaşmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları için Sizin Yapabilecekleriniz

Yapmanız gereken ilk şey bol su içmek. Bu, idrar yolunuzdaki bakterileri temizleyecektir. Yanmayı gidermek için ağrı kesiciler de alabilirsiniz. Ağrı devam ederse, antibiyotik almayı düşünebilirsiniz. Bu ilaçlar enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür ve ishal ve mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir.

Yapabileceğiniz bir diğer şey ise bol bol meyve ve sebze yemek. Bu gıdalar, anti-inflamatuar bileşiklerde yüksektir. Enfeksiyonu önleyebilir ve hastalığın iyileşme sürecini hızlandırabilirler. Bu gıdalar ayrıca idrarı daha asidik hale getirdiği bilinen C vitamini içerir. C vitaminini portakal, greyfurt ve kırmızı biberde bulabilirsiniz.

Kızılcık Şerbeti İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

Kızılcık şerbeti içmek de idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olabilir. D-Mannose olarak bilinen ve bakterilerin idrar yolunuzun duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olabilecek doğal bir şeker içerir. Kızılcık şerbeti, mevcut olabilecek diğer enfeksiyonların temizlenmesine de yardımcı olabilir. Kızılcık suyunu bir UTI ev tedavisi olarak kullanmak da iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Limonlu Su İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

Limonlu bir bardak çay içmek de enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilir. Limon, enfeksiyona neden olan bakterileri mesanenizden temizlemeye yardımcı olabilecek doğal bir idrar söktürücüdür. Bol su içmek de bakterilerin dışarı atılmasına ve susuz kalmamanıza yardımcı olacaktır. Pelvik bölgenize bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi ile de ısı uygulayabilirsiniz. Bu, ağrıyı hafifletmeye ve kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olabilir.

Sarımsak idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için de kullanılabilir. Sarımsak, antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir kükürt bileşiği olan allisin açısından zengindir. Hap olarak alınabileceği gibi suda kaynatılıp tüketilebilir. Ilık bir banyo yapmak ayrıca ağrıyı hafifletmeye ve kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur.

Sarımsak İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

Sarımsak, tüm bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için mükemmel bir doğal tedavidir. Aynı zamanda güçlü bir diüretiktir ve idrar sıklığını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Mesanenize ısı uygulamak için bir ısıtma yastığı da kullanabilirsiniz. Isıyı kaldıramıyorsanız, ağrıyı hafifletmek için pelvik bölgenize ılık bir bez de koyabilirsiniz.

Kekik İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

Kekiğin belli süre kaynatılması ile kekik suyu elde edilir. Bu suyun tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Antibakteriyel bir bitki olan Kekik idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Ne İyi Gelir – Neden Olur?

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarında doktora götürmek çok önemlidir. Çünkü tedavi edilmezse böbreklere hasar verme durumu bulunmaktadır. Genellikle antibiyotik tedavisi sonrası 2 gün içinde belirtiler azalmaya başlar.

İdrar yolu enfeksiyonları kadınlar gibi çocuklarda da sık görülmektedir. Özellikle sünnet olmamış yeni doğan bebeklerde daha sık karşılaşılmaktadır. Sünnet enfeksiyon bulaşma oranını %80-90 oranında azaltmaktadır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu genellikle dışkıdan bulaşmaktadır. Bu yüzden bebeklerde alt bezleri sık olarak kontrol edilmeli ve değişimi sağlanmalıdır. Çocukların temizlikleri yapılırken önden arkaya doğru ve tek seferde silinmelidir. Kirlenen bez ile tekrar silim yapılmamalıdır. Kakanın ön tarafa bulaşması engellenmelidir. Kaka sonrası yada genel temizliklerde şampuan yada sabun gibi temizleyiciler ile cinsel organ silinmemelidir. Temizlik sadece su ile yapılmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer

Genellikle doktor kontrolü sonrası antibiyotik tedavisi yapılmaktadır. Antibiyotikler ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar enfeksiyona neden olan ve baş dönmesi, mide bulantısı ve maya enfeksiyonları gibi yan etkileri olabilen bakterileri öldürür.

Hastalık tedavisi sürecinde doktorunuz bakterileri öldürmek için antibiyotik yazar ve 5 gün boyunca antibiyotik almanız gerekebilir. İlaçlardan herhangi bir olumsuz etki ortaya çıkarsa hemen bu yan etkileri doktora bildirebilir ilacı değiştirebilirsiniz.

Bakterilerin idrar yolunuzun duvarlarına yapışmasını önlemek için de bol bol sık sık su içmelisiniz. Her gün 2L su içmeniz önerilir. İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde en rahat tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir