Sağlık

Öksürük Nasıl Geçer?

Kış aylarında enfeksiyondan kaynaklı öksürüklerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi oldukça önemlidir. Peki öksürük nasıl geçer? Öksürük şikayetinin ortadan kaldırılması için öncelikle bu şikayetin ana nedenini bulmak gerekir. Bu nedenle hekimlerden destek almanız önerilir.

Öksürme olayını tetikleyen bir çok neden olabilir. bakteriyel etkenler ile başlayan öksürük olduğu gibi boğazınıza bir madde kaçmasıyla da öksürük refleksi oluşmuş olabilir.

Şuruplar genellikle basit öksürükler için etkilidir. Ancak bunların hiçbiri doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. 

Öksürük ilaçlarının yanı sıra bazı bitkisel karışımlar da öksürüğe iyi gelmektedir. aşağıda öksürüğe iyi gelen bitkisel formülleri sıraladık.

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Formüller

Öksürük başladı mı uzun süre geçmeyen bir sağlık sorunudur. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi öksürük şikayetinin giderilmesinde önemli bir rol oynar. Öksürük nasıl geçer sorsunun cevaplarından biride bitkisel çaylardır. Öksürüğe bazı bitki çaylarının da iyi geldiği bilinmektedir. Aşağıda sizler için bu çayları toparladık.

Öksürük Nasıl Geçer?

1-Ihlamur Çayı

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksüsürük denilince ilk akla gelen ıhlamur çayıdır. Günde 2-3 bardak içilebilen ıhlamur çayı boğazı yumuşatırken içerisindeki lavonoidler ağrı kesici ve iltihap giderici rol oynar. Tedavi amaçlı kullanılan bitkisel çaylara şeker yerine bal eklemeniz daha iyi olacaktır.

2-Taze ve Kuru Ayva Yaprağı

Ayva meyvesi de aynı ıhlamur gibi yıllardır öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak kuru ve yaş olarak bulunabilen ayva yapraklarının kaynatım süresi birbirinden farklıdır. Kuru ayva yapraklarını 10-15 dk yaş ayva yapraklarını ise 3-5 dakika demlemek yeterli olacaktır.

3- Ekinezya Çayı

Ekinezya halk arasında daha çok grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılsa da öksürüğe de iyi gelir. Demlenerek içine şeker yerine bal ilavesi ile günde 2 fincan içilebilir.

4- Zencefil, Bal Karanfil

Karanfil içerisinde ağız ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen antiseptik bileşenler bulunmaktadır. Zencefil ise iltihap giderici özelliği vardır. 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ve 1 çay kaşığı kadar karanfil ile karıştırılarak içebilirsiniz. Ayrıca bu karşıma zevkinize göre limonda ilave edebilirsiniz.

Öksürük Nasıl Geçer?

5- Ayva Çayı

Ayva Çayının öksürüğü yumuşatıcı bir etkisi bulunmaktadır. 1 adet ayvayı parçalara ayırarak 5-10 dk demledikten sonra tüketebilirsiniz. Ayva Çayını ıhlamur çayı ile de birleştirip içilebilinir.

Öksürük Nasıl Geçer?

6-Siyah Tup Bal Karışımı

Siyah turp üzerine bir delik açılır. Turpun duvarlarını delmemek kaydıyla turp oyulur. Ve içerisine bal doldurulan turp bir bardağın üzerine sabitlenerek balın süzülmesi beklenir. Bal içerisine karışan turp mineralleri öksürük için birebirdir.

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğü en çabuk ne geçirir?

Bir bardak sütün içerisine 1er tatlı kaşığı toz karabiber ve bal ekleyin. Bu karışımı günde 2 defa içebilirsiniz. Ayrıca Ayva yaprağı ile ıhlamuru sıcak suyun içerisinde 5 dk kayanatıp için. Bu karışımın öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir.

Pekmez öksürüğe iyi gelir mi?

Öksürük nasıl geçer sorusunun cevaplarından biride pekmezdir. Organik olarak alınan pekmez bir çok konuda vücudumuza yarar sağlar. Bu nedenle Pekmez enerji verici özelliği sayesinde vücut direncini artırırken antienflamatuar özelliği sayesinde vücuttaki iltihapların giderilmesininde yardımcı olur. Balgam sökücü özelliği ile bilinen pekmez öksürüğe de iyi gelir.

Öksürük Nasıl Geçer? Gece öksürük krizine ne iyi gelir?

Gün içerisinde bol sıvı tüketmek boğazınızın nemlenmesine yardımcı olarak tahriş olmasını engeller. Ayrıca yukarıdaki bitkisel çayları içmekte gece öksürüklerini hafifletir. Buna ilave olarak da boğaz pastili kullanarak gece öksürük krizlerini hafifletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir