GenelSağlık

Propolisli Keçiboynuzu Özü Faydaları

Pandemi dönemi ile multi vitaminler ve gıda takviyeleri büyük önem kazandı. Takviye edici gıdalar günlük beslenmeyi desteklemek için kullanılmaktadır. İlaç özelliği bulunmayan bu gıdalar protein, lif, karbonhidrat, yağ gibi formlarda hazırlanmaktadır. Bu takviye edici gıdalardan biride propolisli keçiboynuzu özü olan besindir. Bu yazımızda size Propolisli Keçiboynuzu Özü Faydaları hakkında bahsedeceğiz.

Propolisli Keçiboynuzu Özü Faydaları
Propolisli Keçiboynuzu Özü Faydaları

Propolisli keçiboynuzu özü, arıların bitkilerden ve ağaçlardan elde ettikleri maddeleri başlarında bulunan salgı bezleri ile işleyerek ürettikleri propolis ile tatlı ve sert bir bitki olan keçiboynuzundan elde edilen keçiboynuzu pekmezinin karışımıdır. Ancak propolisli keçiboynuzu özü propolis ve keçiboynuzundan oluşurken bazı satıcılar içeriğine zencefil karıştırarak propolisli keçiboynuzu özü olarak satmaktadırlar. İkisi de değerli bir besin olmakla birlikte insan vücudu için bir çok faydalı etken madde içerir. Propolisli Keçiboynuzu Özü Faydaları hakkında bilgilere geçmeden önce içerisindeki maddeleri tek tek inceleyelim.

Propolisli Keçiboynuzu Özü İçerisindeki Bileşenler

Keçiboynuzu Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişir ve bir diğer “Harnup”, ” Kerti” gibi isimlerle anılmaktadır. Bu besin toplanıp kurutulduktan sonra 70 dereceyi geçmeden kazanda kaynatılarak pekmeze dönüştürülür. İçerisinde vücut için gerekli olan mineralleri bulunur: Kalsiyum, Demir, Sodyum, Magnezyum.

Oluşturulan keçiboynuzu pekmezinin içerisine arının çok değerli bir besini olan propolis katılır. Arı Zamkı olarak bilinen propolis eski çağlardan beri hastalıklar ile savaşmak için kullanılan bir besindir. Yapılan çalışmalarda propolis insan için bir çok faydalı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Propolis yapısı içerisinde bir çok mineral, vitamin ve fenolik maddeler bulundurmaktadır. Mg, Ca, I, K, Na, Cu, Zn, Mn ve Fe gibi elementlere sahip olan propolis önemli bir antioksidandır. Meyvelerde bulunan fenolik asit çeşidinden daha fazla fenolik asit çeşidi bulunmaktadır. Ancak kan pıhtılaşma sorunu olanlar, hamileler, emziren kadınlar gibi insanların propolis kullanması tehlikelidir.

Bu gıda takviyesi içerisine bazen zencefilde katılarak zencefilli keçiboynuzu pekmezi, propolisli zencefilli keçiboynuzu özü olarak satılmaktadır. Zencefil (Zingiber officinale) eski çağlarda Asya’dan Avrupa’a gelmiştir. Asya da özellikle Çin de uzun sürelerdir tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Zencefil (Zingiber officinale) içerisinde yaklaşık 150 bileşen bulunmaktadır.

Peki propolis, keçiboynuzu ve zencefilden oluşan bu besinin insan vücuduna nasıl bir faydası var. Şimdi propolisli keçiboynuzu özü faydaları hakkında incelememize geçelim.

Propolisli Zencefilli Keçiboynuzu Özü Faydaları

Aşağıda bu besini tüketirseniz vücudunuza nasıl faydalar sağlanacağı maddeler halinde sıralanmıştır: Zencefilli Propolisli Keçiboynuzu Özü ne ise yarar?

 • Propolis, zencefil ve keçiboynuzu üçlüsü insan vücudu için bir koruma kalkanı oluşturarak bir çok rahatsızlığın kişiye etki etmesini önler.
 • Genel anlamda satılan bu besin şeker koruyucu ve renklendirici içermez. Buda takviye edici gıdalar arasında önemli bir seçim kriteridir . Lif oranı oldukça yüksektir.
 • Zencefil keçiboynuzu özü faydaları denince ilk akla çocuklar gelmektedir. Çocukların gelişimi için ihtiyaç duyulan bir çok besini tek başına karşılamaktadır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum gelişme çağında bulunan çocuklar için önemlidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolları hastalıklarına karşı kalkan görevi görür.
 • Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • İçerisinde bulunan propolis cilt sağlığına etkilidir. Propolisin cilt yenileyici etkisi egzama tedavisi, cilt hasarlarının onarılmasına yardımcı olur.
 • Propolisli keçiboynuzu özü faydaları arasında sperm sayısını ve cinsel gücü artırması bulunmaktadır.
 • İçerisinde bulunan yüksek antioksidan sayesinde hücrelerin sağlıklı olmasını ve kanserli ya da tümörlü hücrelerin gelişmemesine yardımcı olur.
 • Uçuk gibi ağız yaralarının hızlı iyileşmesinde ve tekrar çıkmamasında etkilidir.
 • Sigara kullananlar için iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Propolisli zencefilli keçiboynuzu özü faydaları arasında kansızlık, düşük kolestrol, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan zencefil sayesinde mide bulantısına da iyi gelir.

Propolisli Zencefilli Keçiboynuzu Özü Nasıl Kullanılır?

Zencefilli propolisli keçiboynuzu özü nasıl kullanılır ? sorusunda cevap vermeden önce bir uyarı yapmakta fayda vardır. Propolisli Zencefilli Keçiboynuzu Özü bazı kişiler için uygun değildir. Özellikle propolis yüksek alerjik yapısı yüzünden dikkatli tüketilmelidir. Tüketmeden bir doktor görüşü almakta fayda vardır.

Piyasada genel olarak propolis zencefil ve keçiboynuzu özü 350 gr, keçiboynuzu özü 350 gr ve propolisli zencefilli keçiboynuzu özü 350 gr olarak satılmaktadır. Aldığınız ürün satıcı tarafından aksi belirtilmedikçe direk kullanıma uygundur. Sadece tüketmeden karıştırmanızda fayda vardır. Önerilen tüketim miktarı günde 2 tatlı kaşığı olacak şekilde sabah ve akşamdır. Ancak üreticinin tavsiye ettiği günlük porsiyon miktarı aşılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir