Rüya Tabirleri-İslami Rüya Tabirleri-Dini Rüya Tabirleri

Aşağıdaki arama motoruna rüyanızı yazabilir yada rüyanızın baş harfine tıklayarak rüya tabirinizi öğrenebilirsiniz. İşte Rüya tabirleri;

Alfabetik İslami Rüya Yorumları


Rüya Tabirleri – A’dan Z’ye İslami Rüya Tabirleri Sözlüğü

Rüya Nedir?

Uykumuzun Rem evresinde meydana gelen uyku esnasında görülen düşlere verilen isimdir. Rüya tabirleri özellikle Müslüman toplumlarda merak edilmiştir.

Rüya tabiri üzerine ilk çalışmalar Asur devletine dayanmaktadır. Asur kralının Ninova kentindeki kütüphanesinde bu çalışmaların örnekleri mevcuttur. Tarih boyunca insanlar rüyalarına büyük anlamlar vermiştir. Bu yüzden eski çağlarda rüya yorumu ile görevlendirilen kişiler vardır. Rüyada görülen nesneler, olaylar veya canlılar bu kişiler tarafından yorumlanarak geleceğe ışık tutulmaya çalışılmıştır. Türklerde Müslüman olmadan öncede rüya tabiri önemli bir konuydu. Rüyaların yol gösterildiğine inanılmıştır.

Rüya Tabiri
Rüya Tabiri

Rüyalara bakış açısı toplumdan topluma değişiklik göstermektedir. Bazı kişiler rüyaların fizyolojik açıdan vücudun tepkisi olarak görürken, bazı kişilerde insanların bilinçaltının yansıması olduğuna inanır. Bazı insanlar ise dini değerlere göre gelecek dönemde yaşanacak olayların habercisi olarak nitelendirir. Teknoloji ile rüyalar üzerine pek çok bilimsel makale bulunmakta olup incelenmeye devam etmektedir.

İslamiyet’te ise rüya tabiri konusunda birçok bilgi bulunmakta olup rüyaların yorumlanması da yaygın bir uygulamadır. Rüya tabirleri hakkında yazı yazılırken genellikle İmam Nablusi, İbni Sirin veya Muhyiddin İbn Arabi gibi rüya tabirinde ünlü alimlerin kaynaklarından yararlanılır.

Rüya konusunda Kur’an-ı Kerim’de tek bir olaydan bahsedilmektedir. Yusuf suresinde Hz. İbrahim, Yusuf ve Mısır hükümdarının gördüğü rüyalardan bahsedilmektedir. Resul-i Ekrem’in gördüğü rüyanın doğru çıktığı Allah tarafından bildirilmektedir.

Bizlerde sizler için rüya yorumlarını dini rüya tabirleri doğrultusunda yorumluyoruz. Diyanetin web sayfasında bulunmasa da eski alimlerin kaynaklarından derlenerek bir araya getirilmiştir. sadece Diyanetin İslam Ansiklopedisinde bazı rüyalar yer almaktadır.

Toplumların inanç ve gelenekleri gibi rüya yorumları da farklılık göstermektedir. Bu yüzden bizler sizlere rüya tabirlerini açıklarken İslam alimlerinin gerçek ve doğru rüya tabirlerinden faydalandık.

rüya tabirleri, rüya tabirleri gen, rüya tabirleri com, islami rüya tabirleri, rüya tabirleri diyanet, riya tabirleri, ruyatablrl, ruya tab, rüya tabiri, rüya tabirleri yorumları.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir