Masiva

En Ünlü Tablolar – Dünyaca Ünlü 10 Eser ve Hikayeleri

Baktığınızda sizde farklı duygular uyandıracak dünyaca ünlü tablolar hakkında eğlenceli bir yazı hazırladık. Hem ünlü eserleri görecek hemde hikayeleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Kimi bir savaşı, kimi aşkı , kimi ise psikolojik sorunlarını tablolara yansıtmıştır. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sı, Gustav Klimt’in Öpücük adlı eseri , Picasso’nun Guernica’sı… İşte dünyaca ünlü tablolar ve onların eşsiz hikayeleri…

1- The Kiss (Öpücük), Gustav Klimt

En Ünlü Tablolar- the kiss
The Kiss (Öpücük)

Gustav Klimt tarafından 1908 yılında tamamlanan bu eser Art nouveau akımına ait. The Kiss (öpücük) zaman ve mekandan bağımsız öpüşen bir çiftin resmedilmiş hali. Uçurumun kenarında resmedilen çiftin Gustav Klimt ve sevgilisi Emilie Flöge olduğu ileri sürülmüştür. Günümüzde Viyana’daki Belvedere Galerisi’nde sergilenmektedir. Yağlı boya olan eser 180 x 180 cm boyutlarında ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

2- The Persistence of Memory (Belleğin Azmi), Salvador Dali

En Ünlü Tablolar- The Persistence of Memory (Belleğin Azmi)
The Persistence of Memory (Belleğin Azmi)

Salvador Dali tarafından 1931 yılında tamamlanan eser sanatçının en ünlü eserlerinden biridir. Katalonya’nın Cape Creus sahilini içeren Belleğin Azmi isimli tablo Ağustos sıcağında eriyen Camembert peynirinden ilham alındığı düşünülmektedir. Tablo Eriyen Saatler olarak da bilinmektedir. İlk sergilendiğinde The Persistence of Memory (Belleğin Azmi) 250 dolara Salvador Dali tarafından satılmıştır. Günümüzde New York’taki Museum of Modern Art’ta (MoMA) yer almaktadır.

3- Guernica, Pablo Picasso

En Ünlü Tablolar- Guernica, Pablo Picasso
Guernica, Pablo Picasso

Pablo Picasso tarafından 1937 yılında yapılan eser İspanya iç savaşı sırasında Nazilerin bombaladığı Bask şehri Guernica’yı anlatmaktadır. Eserin ilginç bir hikayeside vardır. Bir Nazi subayı Picasso’ya “Bu tabloyu siz mi yaptınız? “diye sorar. Picassoda Nazi Subayına “Hayır siz yaptınız.” diye cevap verir.

3 ay içerisinde bitirilen 349 cm × 776 cm ölçülerindeki eser dünyada savaş karşıtı bir tablo olarak bilinmektedir. Günümüzde New York’taki Museum of Modern Art’ta (MoMA) sergilenmektedir.

4- The Scream (Çığlık), Edvard Munch

The Scream (Çığlık), Edvard Munch
The Scream (Çığlık), Edvard Munch

Dünyaca ünlü tablolar dendiğinde ikinci sırada olan bu eser Norveçli ressam Edvard Munch 4 adet yaptığı çığlık tablosundan biri. Doğanın çığlığı olarak bilin tablo 1994 yılında Norveç’te bulunan Oslo Ulusal Galerisi‘nden çalınmıştır. Birkaç ay sonra bulunan tablo 2004 yılında tekrar çalınmıştır. Ancak bu sefer 2 sene sonra bulunmuştur. Çığlık ismindeki eser dünyada Mona Lisadan sonra ikinci en önemli eser olarak bilinmektedir.

5- Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Johannes Vermeer

Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Johannes Vermeer
Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız),

17. yüzyıl Alman ressam Johannes Vermeer tarafından yapılan eser mağlesef sanatçının ölümünden sonra tanınmıştır. 1665 yıllarında yapıldığı tahmin edilen eserde bulunan kız hakkında çeşitli rivayetler konuşulmaktadır. kimilerine göre Johannes Vermeer kızı, kimilerine göre yakını. Hatta bazılarına göre evdeki hizmetçi.

Yağlıboya olarak resmedilen eser günümüzde Hollanda’daki Mauritshuis Galerisi’nde sergilenmektedir.

6- The Starry Night (Yıldızlı Gece), Vincent Van Gogh

The Starry Night (Yıldızlı Gece), Vincent Van Gogh
The Starry Night (Yıldızlı Gece)

Dünyanın en iyi tabloları denince ilk sıralarda gelen The Starry Night (Yıldızlı Gece). Vincent Van Gogh tarafından 25 Mayıs 1889 tarihinde, saat 04.40’ta resmedilmiştir. Van Gogh kardeşine bir mektup yazar ve tablo hakkında şu bilgileri verir. “Demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum. Sabahları ise gün doğumunu tüm ihtişamıyla izliyorum”. Van Gogh eseri akıl hastanesindeki penceresinden resmetmiştir. Aslında böyle bir yer olmadığı sanatçının hayalindekini tabloda yansıttığı söylenmektedir.

Günümüzde New York’taki Museum of Modern Art’ta (MoMA) sergilenmektedir.

7- The Creation of Adam (Adem’in Yaratılışı), Michelangelo Buonarroti

The Creation of Adam (Adem’in Yaratılışı), Michelangelo Buonarroti
The Creation of Adam (Adem’in Yaratılışı)

Michelangelo Buonarroti tarafından yapılan eserde Hıristiyanlıkta Tanrı’nın Adem’e hayat üflemesi anlatılmaktadır. 1508-1512 yılları arasında yapılan tablo Sistine Şapeli’nin tavanında bulunmaktadır. Bu eser bir fresk’dir.

8- The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu), Sandro Botticelli

The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu), Sandro Botticelli
The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu)

İtalyan ressam Sandro Botticelli tarafından yapılan eser 1484 yılında yapılmıştır. Rönesans döneminin en önemli eserlerinden olan tablo The Birth of Venus Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir.

9- The Last Supper (Son Akşam Yemeği/Son Yemek), Leonardo Da Vinci

The Last Supper (Son Akşam Yemeği/Son Yemek)
The Last Supper (Son Akşam Yemeği/Son Yemek)

Da Vinci tarafından 1495 yılında yapılan bu güzel eser herhangi bir müzede sergilenmemektedir. Çünkü eser Santa Maria delle Grazie Manastırı‘nın yemek salonundaki duvara yapılmıştır. Ancak bu bir fresk değildir. Resimdeki an İncil’de de geçmektedir. Hz. İsa’nın ihanete uğradığı günün bir gün öncesinde yenilen yemeği resmetmektedir.

10- Mona Lisa, Leonardo Da Vinci

Ünlü tablolar Mona Lisa, Leonardo Da Vinci
Mona Lisa, Leonardo Da Vinci

Dünyaca ünlü tablolar dendiği zaman ilk akla gelen eserdir. Bir çok kez çalınmasının ardından kurşun geçirmez bir camın içine alınmıştır. 16. yüzyılda resmedilen eser yağlıboyadır. Kimin resmedildiği konusunda bir çok iddaa olmasına rağmen Floransalı tüccar Francesco del Giocondo’nun karısını resmettiği düşünülmektedir.

77 cm x 53 cm boyutlarındaki eser günümüzde Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir