Sağlık

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

Varisli damarlardan dolayı sıkıntılıysanız bu damarları tedavi etmek için yöntemler var. Peki Varis tedavisi nasıl yapılır? Bu yöntemlerden bazıları minimal invazivdir ve birkaç gün içinde yapılabilirler, diğer yöntemler daha uzun bir prosedür gerektirir.

Varis Nedir?

Varis Tedavisine geçmeden önce varis nedir öğrenelim. Varis, Toplardamarlarımızın deri altında mavi veya yeşil renkte dışarıdan gözükmesidir. İlk başlarda görüntü olarak kişiye rahatsızlık verse de daha sonra bu rahatsızlıklar bacak ağrısı gibi daha ciddi sorunlara neden olur. Varis Tedavisi nasıl yapılır?

Varis Tedavisi
Varis Tedavisi

Varisli damarlar için bir minimal invaziv tedavi türü skleroterapi tedavisidir. Bu varis tedavisi, damarları kapatmak için bir kimyasal enjekte etmeyi içerir. Bu operasyon kanın daha sağlıklı damarlara yeniden yönlendirilmesine neden olur, bu da genel sağlığınız için iyidir. Ayrıca bu yöntem daha az ağrıya neden olur. Bu prosedür tipik olarak ayaktan tedavi edilir ve 30 dakika ila bir saat sürebilir. Ertesi gün normal aktivitelere dönebilirsiniz.

Endovenöz Lazer Tedavisi

Bir başka minimal invaziv varisli damar tedavisi endovenöz lazer tedavisidir. Bu prosedür hastane ortamında gerçekleştirilir. Ultrason görüntüleme kullanılarak hastalıklı damara bir kateter yönlendirilir. Damar daha sonra lazer enerjisi ile ısıtılır, bu da onu kapatır. Prosedür için gereken süre, damarların boyutuna ve tedavi edilmesi gereken damar sayısına bağlıdır.

Bir başka varisli damar tedavisi VenaSeal tedavisidir. Bu prosedür lokal anestezi altında bir doktor kliniğinde gerçekleştirilir. Damar, damara az miktarda tıbbi yapıştırıcı enjekte edilerek kapatılır. İşlemden sonra, hastaların damarların yeniden açılmasını önlemek için kompresyon çorapları giymeleri tavsiye edilir.

Evde Varis Tedavisi

Evde Varis Tedavisi arasında diyet ve egzersiz bulunur. Örneğin kilo vermek damarlardaki basıncı azaltabilir. Egzersiz kanın akmasını sağlamaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bacakları iyi durumda tutar, bu da varisli damarların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Durma ve oturma şeklinizi değiştirmek de yardımcı olabilir.

Evde varis Tedavisi içerisinde mümkün olduğunca bacaklarınızı yüksek tutmalısınız, özellikle uzun süre ayakta iseniz daha fazla uzanmaya zaman ayırın. Bu, kanın damarlarda birikmesini önlemeye yardımcı olur ve kanın kalbinize geri akmasını sağlar.

Evde Varis tedavisi için üçüncü bir seçenek sıkı çorapları kullanmaktır. Sıkı çoraplar damarları sıkarak iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Bu, kanı kalbe geri akmaya zorlar, bu da genel sağlık için iyidir. Sıkı çoraplar online satış sitelerinden kolayca sipariş edilebilir.

Dördüncü varisli damar tedavisi seçeneği, cildin altındaki damarların çıkarılmasını içeren flebektomiye tabi tutulmaktır. Bu prosedür tipik olarak diz altındaki gibi daha küçük damarları tedavi etmek için kullanılır.

Diğer tedaviler varisli damarlarınızı tedavi edemediyse, daha invaziv bir prosedür uygulayabilen bir uzmana yönlendirilebilirsiniz. Aşırı kiloluysanız, varisli damar geliştirme riskiniz vardır. Genel olarak sağlıklı olmak ve dengeli bir diyet sürdürmek en iyi yoldur. Kabızlık varisli damarlar için başka bir risk faktörüdür. Kabızlık damarlara baskı yapar ve şişmelerine neden olabilir.

Varis Neden Olur?

Varis belirtileri şu şekildedir;

  • Bacaklarda yeşil yada mavi damar görüntüsü ve şişlikler
  • Bacaklarda oluşan ağrılar
  • Bacaklarda damarların gözüktüğü alanlarda şişlik ve uyuşukluk
  • Bacaklarda yeşil ve mavi rebklerin bulunduğu bölgelerde kaşıntı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir