Sağlık

Yağlı Karaciğer Tedavisi En Etkili Yollar

Yağlı karaciğer sağlığınızı ciddi olarak tehdit eden bir durumdur. Yağlı karaciğer yaşam kalitenizi etkileyebilir ve hatta karaciğer kanserine yakalanmanıza neden olabilir. Ama neyse ki karaciğer yağlanmasını tedavi etmenin yolları var. Tedavinin ilk basamağı kilo vermektir. Ne kadar çok kilo kaybederseniz, karaciğer sirozu geliştirme riskiniz o kadar az olur. Sağlıklı bir beslenme programını sürdürmek de önemlidir. Yağ oranı düşük ve lif oranı yüksek bir diyet, kilo vermenize ve karaciğer yağlanmasını önlemenize yardımcı olabilir. Öncelikle bu süreç 4 evreden oluşmaktadır. 3. Evrede aşırı yağlanma söz konusudur. Hastaların bir sonraki evresi sirozdur ve sirozun iyileşmesi söz konusu değildir. Hastalar 1-2-3. Evrede iseler hemen toz-küp şekeri ve hamurlu yiyecekleri kesmeleri gerekiyor. Hemen egzersizlere başlayarak ayda 3-4 kg vermeye başlamaları bu evreyi durduracaktır. Aksi halde 3. Evredeki bir hastanın siroza geçmesi kaçınılmaz olabilir.

Yağlı Karaciğer Tedavisi En Etkili Yollar
Yağlı Karaciğer Tedavisi En Etkili Yollar

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir

Maalesef Karaciğer yağlanmasının belirtileri yoktur. Karaciğer yağlanmasına sahip kişiler siroz gelişene kadar normal bir yaşam sürerler.

Karaciğer Neden Yağlanır?

Alkol, karaciğer yağlanmasının ana nedenlerinden biridir. İçtiğiniz alkolün türü, yağlı karaciğerinizin şiddetini etkiler. Ne kadar çok alkol içerseniz, karaciğer sirozu geliştirme olasılığınız o kadar artar. Ayrıca karaciğerinizdeki iltihaplanma seviyesini de etkiler. Karaciğer, bazı reçeteli ilaçlar yüzünden de yağlanabilir. Alkolden kaçınmak önemlidir ve ayrıca karaciğeriniz için toksik olabilecek ilaçları almaktan da kaçınmalısınız. Obezite ve bel-karın çevresindeki yağlanma da karaciğeri yağlandırır. Karaciğer kendini onarmak ister ama yağ kitlesi buna izin vermez. Bu nedenle o yağların yavaş yavaş eritilmesi gerekir. Hızlı kilo verdiğinizde, safra kesesinde taş oluşumu gerçekleşecektir. Bu yüzden ayda 3-4 kg vermek yeterlidir. Hareketsiz yaşam karaciğeri yağlandırır, aşırı stres karaciğeri yağlandırır. Aşırı yemek yemek karaciğeri yağlandırır. Bol bol kola içmek içki içmek şekerli çay tüketmek karaciğeri yağlandırır trigliseriti arttırır.

Yağlı Karaciğer Nasıl Önlenir?

  • Şekeri tamamen kesmek
  • Alkolü bırakmak
  • Kilo vermek
  • Yağlı beslenmeyi terk etmek
  • Spor yapmak
  • Asitli içecekleri kesmek
  • Devedikeni enginar yaprağı çayı içmek
  • Şeker ve tansiyonu dengede tutmak

Yağlı karaciğer olan kişiler, yüksek düzeyde doymuş yağ içeren yiyecekleri yemekten kaçınmak gerekiyor. Doymuş yağlar iltihabı artırır ve karaciğerinize zarar verebilir. Bunun yerine omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler yemelisiniz. Bu yağ asitleri iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca sahip olduğunuz karaciğer yağ miktarını düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca şeker oranı yüksek yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Şeker kan şekerini yükseltir ve karaciğerinizdeki yağ miktarını artırır. Ayrıca yüksek düzeyde sodyum içeren yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız. Bu, özellikle yüksek tansiyonunuz varsa önemlidir.

Yağlı karaciğeri olan insanlara yardım etmede yardımcı olduğu tespit edilen bazı bitkisel takviyeler de vardır. Bu bitkilerde NAC, momardica, glutatyon ve alfa lipoik asit bulunur. Herhangi bir bitkisel takviye almadan önce doktordan onay alın.

Karaciğeriniz için toksik olan cıva, kurşun ve kadmiyum içeren gıdalardan da kaçınmalısınız. Yağlı karaciğeri tedavi etmeye yardımcı olan, yiyebileceğiniz bazı yiyecekler arasında süt, peynir ve yoğurt bulunur. Süt ürünleri az yağlı ve düşük şekerli olmalıdır. Yağ oranı yüksek olan kızarmış yiyeceklerden de kaçının. Ayrıca, işlenmiş gıdalardan da kaçınmalısınız çünkü bunlar genellikle yüksek düzeyde doymuş yağ içerir.

Yağlı Karaciğer için Haftada 2 Kez Izgara Balık Tüketin

İyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağı olduğu için deniz ürünlerini de yemelisiniz. Yengeç karaciğerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olan fosfor içerir. Doymuş yağ oranı yüksek olan kırmızı eti azaltın. Ayrıca yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olabilecek bakteri içeren çiğ et çiğ köfte tüketmeyin. Yüksek düzeyde manganez içeren yiyecekler karaciğeriniz için de faydalıdır. Cıva, kurşun ve kadmiyum gibi yüksek düzeyde toksik metal içeren yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Ayrıca yüksek düzeyde E vitamini içeren yiyecekler iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir